Слово Твое - светильник ноге моей и свет стезе моей

Библии на финно-угорских языков



Библия

Выбрать язык

Книги Ветхого Завета

Книги Нового Завета

предыдущая главаследующая главабез русского текста

ЯКОВОНЬ СЁРМАЗО

ПОСЛАНИЕ ИАКОВА

Глава 4

Глава 4

1Косто саевить тынк ютксо эртневематне ды сёвноматне? Арази аволь тынк визькс мелень вешематнестэ, конат азаргалезь лакить рунгосонк?1Откуда у вас вражды и распри? не отсюда ли, от вожделений ваших, воюющих в членах ваших?
2Тынь покш мельсэ мезе-бути мельга правтадо, ансяк тынк те арась. Тынь маштнетядо ды, сельменк сявадстозь, мезес-бути пек бажатадо, ялатеке тыненк те а саеви. Тынь сёвнотадояк, тюртядояк, ансяк тынк ялатеке мезенккак арась, секс мекс тынь а вештядо.2Желаете--и не имеете; убиваете и завидуете--и не можете достигнуть; препираетесь и враждуете--и не имеете, потому что не просите.
3Бути мик вештядояк, сестэяк тенк мезеяк а максови. Эдь тынь вештядо аволь паронь теемань кисэ, мекевланк, эсенк визьксэнь меленк витемань-петемань кисэ.3Просите, и не получаете, потому что просите не на добро, а чтобы употребить для ваших вожделений.
4Авидечисэ ломанть! Арази тынь а содатадо: бути тынь ялгат те масторлангонть марто, сестэ тынь мольтядо Пазонть каршо! Истямо ладсо: кинь мелезэ улемс ялгакс те масторлангонтень, се тееви ятокс Пазонтень.4Прелюбодеи и прелюбодейцы! не знаете ли, что дружба с миром есть вражда против Бога? Итак, кто хочет быть другом миру, тот становится врагом Богу.
5Эли тынь, паряк, арсетядо, Пазонть пельде Сёрмадовксось стяко корты: «Сон седеень покш паломасо вечки-вешни ойменть, конань совавтызе эйзэнек».5Или вы думаете, что напрасно говорит Писание: `до ревности любит дух, живущий в нас'?
6А вана чанстесь, конань Сон максы миненек, седеяк покш. Секскак Сёрмадовкссо кортави:
«Пазось моли прянь верьга кандыцятнень каршо,
сэтьметненень жо Сон максы чансть».
6Но тем большую дает благодать; посему и сказано: Бог гордым противится, а смиренным дает благодать.
7Истя, максынк прянк Пазонть кедь алов! Стядо Сатананть каршо, ды сестэ сон оргоди тынк эйстэ.7Итак покоритесь Богу; противостаньте диаволу, и убежит от вас.
8Малавгадодо Пазонтень, ды Сонгак малавгады тыненк! Шлинк кеденк, пежетень тейницят, ванськавтынк седеенк, кавтов явозь ойметь!8Приблизьтесь к Богу, и приблизится к вам; очистите руки, грешники, исправьте сердца, двоедушные.
9Чаводо прянк, рангодо ды авардеде! Тынк пейдеманк теевезэ рангомакс ды кенярксонккак – ризксэкс.9Сокрушайтесь, плачьте и рыдайте; смех ваш да обратится в плач, и радость--в печаль.
10Вишкиньгавтынк-сэтьмелгавтынк прянк Азоронть икеле, ды Сон тынк кепедтядызь.
10Смиритесь пред Господом, и вознесет вас.
11Кемиця ялгат, илядо беряньстэ кортавто вейкенк-вейкенк. Кие кортавты малавиксэнзэ эли суди сонзэ, се кортавты Коенть ды суди Коенть. А бути тон судят Коенть, сестэ тон уш Коень судиця, аволь сонзэ топавтыця.11Не злословьте друг друга, братия: кто злословит брата или судит брата своего, того злословит закон и судит закон; а если ты судишь закон, то ты не исполнитель закона, но судья.
12Ули ансяк Коень вейкине максыця ды вейкине Судия, конань ули виезэ идемскак ды ёмавтомскак. Тон эно кият истямось, лиянь судицясь?
12Един Законодатель и Судия, могущий спасти и погубить; а ты кто, который судишь другого?
13Ней кунсолодо тынь, конат кортыть: «Течи эли ванды сыргатано истямо-истямо ошов, ды эрятано тосо вейке ие, ды карматано микшнеме-рамсеме, ды покшолгавтомо-ламолгавтомо уличинек».13Теперь послушайте вы, говорящие: `сегодня или завтра отправимся в такой-то город, и проживем там один год, и будем торговать и получать прибыль';
14Ансяк тынь тунь а содатадо, мезе карми улеме ванды! Мезе истямо тынк эрямось? Тынь теке шожда качамне, конась сась вейке липкес ды сеске жо ёмась.14вы, которые не знаете, что случится завтра: ибо что такое жизнь ваша? пар, являющийся на малое время, а потом исчезающий.
15Тень таркас тыненк эряволь кортамс: «Бути карми улеме Азоронть мелезэ ды ультяно эрицят, сестэ минь тейсынек тень ды тонань».15Вместо того, чтобы вам говорить: `если угодно будет Господу и живы будем, то сделаем то или другое', --
16Ней жо тынь шнатадо ды верьга кандтадо прянк. Эрьва кодамо истямо прянь шнамось ули зыянокс.16вы, по своей надменности, тщеславитесь: всякое такое тщеславие есть зло.
17Лисни, кие соды, мезе истямо паронь теемась, ансяк тень а теи, се сови пежетьс.17Итак, кто разумеет делать добро и не делает, тому грех.


предыдущая глава Глава 4 следующая глава