Слово Твое - светильник ноге моей и свет стезе моей

Библия на финно-угорских языках



Библия

Выбрать язык

Книги Ветхого Завета

Книги Нового Завета

предыдущая главаследующая главабез русского текста

МОИСЕЙЛЭН КУИНЕТӤ КНИГАЕЗ. ЛЕВИТ

ТРЕТЬЯ КНИГА МОИСЕЕВА. ЛЕВИТ

10-тӥ ЛЮКЕТ

Глава 10

1Ааронлэн Надавен Авиуд пиосыз кыксы ик асьсэлэсь кадилозэс басьтӥзы, отчы тыл понӥзы, ческыт зын поттӥсь арбериос понӥзы но Кузё-Инмар азе ярантэм, Кузё-Инмарлэсь соосты вайыны косымтэзэ тылэз вайизы;1Надав и Авиуд, сыны Аароновы, взяли каждый свою кадильницу, и положили в них огня, и вложили в него курений, и принесли пред Господа огонь чуждый, которого Он не велел им;
2соку Кузё-Инмар дорысь тыл потыса соосты сутӥз, Кузё-Инмарлэн син азяз соос кулӥзы.2и вышел огонь от Господа и сжег их, и умерли они пред лицем Господним.
3Соку Моисей Ааронлы шуиз: «Тани Кузё-Инмар мар сярысь вераз, тазьы шуыкуз: ”Мынам матам лыктӥсьёс бордын Аслэсьтым дун-сьӧлыктэм луэмме возьмато, вань калык азьын данэ пото”». Аарон чус улӥз.3И сказал Моисей Аарону: вот о чем говорил Господь, когда сказал: в приближающихся ко Мне освящусь и пред всем народом прославлюсь. Аарон молчал.
4Ааронлэн атаезлэн Узиил вынызлэсь Мисаилэн Елцафан пиоссэ Моисей ӧтьытӥз но соослы шуиз: «Мынэ, вӧсяськон интыысь станлэн сьӧраз ӵыжы-выжыостылэсь шӧйёссэс поттэ».4И позвал Моисей Мисаила и Елцафана, сынов Узиила, дяди Ааронова, и сказал им: пойдите, вынесите братьев ваших из святилища за стан.
5Лыктӥзы но, дэременызы шобыртыса, соосты станлэн сьӧраз поттӥзы, Моисейлэн косэмезъя лэсьтӥзы.5И пошли и вынесли их в хитонах их за стан, как сказал Моисей.
6Нош Ааронлы но солэн Елеазар, Ифамар пиосызлы Моисей шуиз: «Медад кулэ, вань калык вылэ вожпотон медад вае шуыса, йырдэс гольык эн кельтэ, дӥськуттэс эн кесялэ; нош тӥляд агай-вынъёсты, быдэс израиль калык, Кузё-Инмарлэн тылын сутэмъёсыз понна бӧрдыны быгатӥськоды;6Аарону же и Елеазару и Ифамару, сынам его, Моисей сказал: голов ваших не обнажайте и одежд ваших не раздирайте, чтобы вам не умереть и не навести гнева на все общество; но братья ваши, весь дом Израилев, могут плакать о сожженных, которых сожег Господь,
7медад кулэ шуыса, вӧсяськон скиниялэн ӧстӥз эн потэ, уго тӥляд вылады Кузё-Инмарлэн зырӟем вӧйыз». Моисейлэн верам кылызъя лэсьтӥзы.7и из дверей скинии собрания не выходите, чтобы не умереть вам, ибо на вас елей помазания Господня. И сделали по слову Моисея.
8Кузё-Инмар Ааронлы тазьы вераз, тазьы шуиз:8И сказал Господь Аарону, говоря:
9«Тон но, тынад пиосыд но медад кулэ шуыса, вӧсяськон скинияе пырыкуды [яке курбон сётон ӝӧк доры лыктыкуды], вина но, кудӟытӥсь юонъёсты огзэ но эн юэ; та тӥляд выжыостылы пумтэм вапумъёс ӵожелы сётэм пуктон-косон,9вина и крепких напитков не пей ты и сыны твои с тобою, когда входите в скинию собрания, чтобы не умереть. Это вечное постановление в роды ваши,
10дун-чылкытэз дун-чылкыт луисьтэмлэсь, кырсез чылкытлэсь висъяны мед быгатоды,10чтобы вы могли отличать священное от несвященного и нечистое от чистого,
11израиль пиосты Кузё-Инмарлэн Моисей пыр соослы верам вань пуктон-косонъёсызлы дышетыны мед быгатоды».11и научать сынов Израилевых всем уставам, которые изрек им Господь чрез Моисея.
12Соку Моисей Ааронлы, Елеазарлы, Ифамарлы – Ааронлэн улэп кылем пиосызлы – шуиз: «Кузё-Инмарлы курбонлы ваем салам нянь пӧлысь кылем люкетсэ басьтэ но та юмалын пыжемез курбон сётон ӝӧк дорын сие, уго та быдӟым святыня;12И сказал Моисей Аарону и Елеазару и Ифамару, оставшимся сынам его: возьмите приношение хлебное, оставшееся от жертв Господних, и ешьте его пресное у жертвенника, ибо это великая святыня;
13сое святой интыын сие, уго Кузё-Инмарлы сётэм курбонъёс пӧлысь та тынад люкетэд, тынад пиосыдлэн но люкетсы: тазьы [Кузё-Инмар дорысь] мыным лэсьтыны косон сётэмын.13и ешьте его на святом месте, ибо это участок твой и участок сынов твоих из жертв Господних: так мне повелено от Господа;
14Курбон сӥльлэсь сэзъяса вылэ ӝутэм люкетсэ – мӧлязэ, пельпумзэ – чылкыт интыын сие, тон ачид но, пиосыд но, нылъёсыд но ваньды огазьын сие, уго та израиль пиослэн тупаса улонлы сӥзьыса сётэм курбонзы пӧлысь тыныд но, пиосыдлы но люкетлы сётэмын.14и грудь потрясания и плечо возношения ешьте на чистом месте, ты и сыновья твои и дочери твои с тобою, ибо это дано в участок тебе и в участок сынам твоим из мирных жертв сынов Израилевых;
15Кӧй курбонъёсын ӵош соос пудолэсь мӧлязэ, пельпумзэ, Кузё-Инмар азьын сэзъяса, вылэ ӝутыны кулэ, пумтэм вапумъёслы та тыныд но, пиосыдлы но, [нылъёсыдлы но] тонэн огазьын люкетлы мед луоз, кызьы Кузё-Инмар [Моисей пыр] косон сётӥз».15плечо возношения и грудь потрясания должны они приносить с жертвами тука, потрясая пред лицем Господним, и да будет это вечным участком тебе и сыновьям твоим с тобою, как повелел Господь.
16Сьӧлык понна курбон сётыны ваем кечтакаез Моисей утчаз, но тани, со сутэмын ни. Соку [Моисей] Ааронлэн Елеазарен Ифамар улэп кылем пиосыз вылэ вожзэ поттӥз, со шуиз:16И козла жертвы за грех искал Моисей, и вот, он сожжен. И разгневался на Елеазара и Ифамара, оставшихся сынов Аароновых, и сказал:
17«Малы тӥ сьӧлык понна курбон сётэм пудо сӥлез святой интыын ӧд сие? Уго со быдӟым святыня, тӥледлы со сётэмын калык вылысь сьӧлыкъёсты быдтон понна, Кузё-Инмар азьын соосты чылкытатон понна;17почему вы не ели жертвы за грех на святом месте? ибо она святыня великая, и она дана вам, чтобы снимать грехи с общества и очищать их пред Господом;
18тани, солэн вирыз вӧсяськон скиния пушкы пыртэмын ӧвӧл, нош тӥ сое святой интыын сиыны кулэ вал, кызьы мыным косэмын вал».18вот, кровь ее не внесена внутрь святилища, а вы должны были есть ее на святом месте, как повелено мне.
19Аарон Моисейлы шуиз: «Тани, туннэ соос Кузё-Инмар азьын сьӧлык понна курбонзэс вайизы, тылын сутӥськись курбонзэс вайизы, озьы ке но та учыр монэн луиз; туннэ мон сьӧлык понна курбон сётэм пудолэсь сӥльзэ сии ке, со Кузё-Инмарлэн син азяз ярамон луоз-а?»19Аарон сказал Моисею: вот, сегодня принесли они жертву свою за грех и всесожжение свое пред Господом, и это случилось со мною; если я сегодня съем жертву за грех, будет ли это угодно Господу?
20Тае Моисей кылӥз, кабыл басьтӥз. 20И услышал Моисей и одобрил.


предыдущая глава Глава 10 следующая глава