Слово Твое - светильник ноге моей и свет стезе моей

Библии на финно-угорских языков



Библия

Выбрать язык

Книги Ветхого Завета

Книги Нового Завета

предыдущая главаследующая главабез русского текста

ФИЛЕМОННЭНЬ ПАВОЛОНЬ СЁРМАЗО

ПОСЛАНИЕ К ФИЛИМОНУ

Глава 1

Глава 1

1Мон, Павол, кона ашти пекстазь Иисус Христосонь кисэ, ды Тимофей, кемиця ялгась, кучтано шумбракстнемат минек марто вейсэнь тевсэ важодицянтень, вечкевикс Филемоннэнь,1Павел, узник Иисуса Христа, и Тимофей брат, Филимону возлюбленному и сотруднику нашему,
2ды кемицянь куронтень, кона пурнавкшны тонь кудосо, истя жо Апфиянень, вечкевикс кемиця сазоронтень, ды вейсэнь тевень теиця минек Аркип ялгантень.2и Апфии, (сестре) возлюбленной, и Архиппу, сподвижнику нашему, и домашней твоей церкви:
3Улезэ тенк чансть ды седейоймамо Пазонть, минек Тетянть, пельде ды Иисус Христос Азоронть пельде!
3благодать вам и мир от Бога Отца нашего и Господа Иисуса Христа.
4Мон ёвтан сюкпря эсень Пазонтень свал, зярдо эсь озномасон ледстнян мельс тонь,4Благодарю Бога моего, всегда вспоминая о тебе в молитвах моих,
5секс мекс мон маринь тонь кемемадот Иисус Азоронтень ды вечкемадот Пазонь весе ломантненень.5слыша о твоей любви и вере, которую имеешь к Господу Иисусу и ко всем святым,
6Ды мон ознан: кадык минек вейсэнь кемеманок лезды тонеть седе домкасто содамс-чарькодемс весе се паронть, конась тыненк максозь Христос Иисус марто вейсэндямонть вельде.6дабы общение веры твоей оказалось деятельным в познании всякого у вас добра во Христе Иисусе.
7Тонь вечкемась, кемиця ялгам, монь пек кенярдовтымим ды ладсимим-кемекстымим, секс мекс тонь вельде Пазонь ломантнень седеест оймасть-виензасть.
7Ибо мы имеем великую радость и утешение в любви твоей, потому что тобою, брат, успокоены сердца святых.
8Христос марто вейсэндямонть кувалт монь ули вием кармавтомс тонь тееме сень, мезе эряви.8Посему, имея великое во Христе дерзновение приказывать тебе, что должно,
9Ансяк мон ялатеке лован седе парокс пшкадемс теть энялдома марто, секс мекс вечктян тонь. Те мон, Павол, уш сыре ломанян ды ней Иисус Христосонь кисэ пекстазян,9по любви лучше прошу, не иной кто, как я, Павел старец, а теперь и узник Иисуса Христа;
10энялдан тонеть Онесимень кисэ, кона теевсь Пазнэнь кемицякс монь вельде ды истя жо монень цёракс тесэ, пекстамо кудосо.10прошу тебя о сыне моем Онисиме, которого родил я в узах моих:
11Зярдо-бути сон ульнесь тонеть лезэвтемекс, а вана ней сон кармась улеме лезэвекс тонетькак ды моненьгак. Мон кучса сонзэ мекев.11он был некогда негоден для тебя, а теперь годен тебе и мне; я возвращаю его;
12Тон жо вастык сонзэ кода монь седейбельксэм.12ты же прими его, как мое сердце.
13Монь ульнесь пек покш мелем кадомс сонзэ эсень марто: тонь таркас сон лездаволь монень тесэ, косо мон пекстазян Кенярксов кулянть пачтямонзо кисэ.13Я хотел при себе удержать его, дабы он вместо тебя послужил мне в узах [за] благовествование;
14Ансяк монь арасель мелем теемс мезеяк тонь апак кевкстне. Кадык тонь паро тевесь ули теезь эсеть мелеть коряс, аволь вийсэ кармавтомань коряс.14но без твоего согласия ничего не хотел сделать, чтобы доброе дело твое было не вынужденно, а добровольно.
15Паряк, Онесим секскак ульнесь явозь тонь эйстэ зярыя шкас: улемс тензэ тонь марто теде мейле пингеде пингес.15Ибо, может быть, он для того на время отлучился, чтобы тебе принять его навсегда,
16Ней сон уш ули аволь кода уре, а уренть коряс ламодо седе питней, кода вечкевикс кемиця ялга. Сон монень пек вечкевикс, кодамо жо сестэ вечкевиксэкс сон карми улеме тонеть, кода ломань ды кода Азоронтень кемиця ялгат!16не как уже раба, но выше раба, брата возлюбленного, особенно мне, а тем больше тебе, и по плоти и в Господе.
17Истямо ладсо, бути тон ловат монь вейсэнь тевень теиця ялгакс, сестэ вастык Онесимень истя, кода вастовлимик монь.17Итак, если ты имеешь общение со мною, то прими его, как меня.
18Ды бути сон тонь икеле тейсь кодамояк чумо эли ули теть кодамояк долкозо, сестэ тень ловик монь лангс.18Если же он чем обидел тебя, или должен, считай это на мне.
19Вана мон, Павол, сёрмадан эсь кедьсэнь: мон тень пандса тонеть. Мон уш а кортан седе: тонгак монь икеле долксат мик эсь прясот.19Я, Павел, написал моею рукою: я заплачу; не говорю тебе о том, что ты и самим собою мне должен.
20Истя, кемиця ялгам, ней максык монень те лезксэнть Азоронть кисэ. Кенярдовтык-оймавтык монь седеем кода Азоронтень кемиця ялга!20Так, брат, дай мне воспользоваться от тебя в Господе; успокой мое сердце в Господе.
21Мон сёрмадан теть, секс мекс кеман: тон монь кунсолосамак. Содан, тон теят, натой, седеяк пек ламо монь вешеманть коряс.21Надеясь на послушание твое, я написал к тебе, зная, что ты сделаешь и более, нежели говорю.
22Теде башка, анокстак монень лоткамо тарка. Мон кеман: Пазось тынк озноманк кисэ макссамам-казьсамам монь тыненк.
22А вместе приготовь для меня и помещение; ибо надеюсь, что по молитвам вашим я буду дарован вам.
23Тонеть кучить шумбракстнемат Эпафрас, ялгам, кона монь марто пекстазь Христос Иисусонь кисэ,23Приветствует тебя Епафрас, узник вместе со мною ради Христа Иисуса,
24истя жо Марк, Аристарк, Демас ды Лука, монь марто вейсэнь тевсэ важодиця ялгатне.24Марк, Аристарх, Димас, Лука, сотрудники мои.
25Минек Иисус Христос Азоронть чанстесь улезэ мартонк! Аминь.25Благодать Господа нашего Иисуса Христа со духом вашим. Аминь.


предыдущая глава Глава 1 следующая глава