Слово Твое - светильник ноге моей и свет стезе моей

Библия на финно-угорских языках



Библия

Выбрать язык

Книги Ветхого Завета

Книги Нового Завета

предыдущая главаследующая главабез русского текста

МОИСЕЙЛЭН КЫКЕТӤ КНИГАЕЗ. ПОТОН

ВТОРАЯ КНИГА МОИСЕЕВА. ИСХОД

33-тӥ ЛЮКЕТ

Глава 33

1Соку Кузё-Инмар Моисейлы шуиз: «Кошкы татысь, тон но, Египет музъемысь поттэм калыкед но, Авраамлы, Исааклы, Иаковлы сӥзем музъем вылэ мынэ, сое тӥляд выжыдылы сёто шуыса, Мон кыл сётӥ вал,1И сказал Господь Моисею: пойди, иди отсюда ты и народ, который ты вывел из земли Египетской, в землю, о которой Я клялся Аврааму, Исааку и Иакову, говоря: потомству твоему дам ее;
2тынад азяд [Аслэсьтым] Кылчинме лэзё но отысь хананей, аморрей, хеттей, ферезей, [гергесей,] евей, иевусей калыкъёсты улляло,2и пошлю пред тобою Ангела, и прогоню Хананеев, Аморреев, Хеттеев, Ферезеев, Евеев и Иевусеев,
3[со тӥледыз пыртоз] йӧл, чечы поттыса бызись музъеме, уго Мон Ачим тӥледын ӵош уг мыны, сюрес вылысен тӥледыз медам быдты шуыса, малы ке шуоно тӥ чурыт сюлэмо калык».3и введет он вас в землю, где течет молоко и мед; ибо Сам не пойду среди вас, чтобы не погубить Мне вас на пути, потому что вы народ жестоковыйный.
4Та кышкыт кылъёсты калык кылӥз но куараен бӧрдыны кутскиз, нокин но чеберъяськон арбериоссэ вылаз ӧз ошы.4Народ, услышав грозное слово сие, возрыдал, и никто не возложил на себя украшений своих.
5Уго Кузё-Инмар Моисейлы шуиз: «Израиль пиослы шу: тӥ чурыт сюлэмо адямиос; тӥ пӧлтӥ Мон ортчи ке, одӥг минут куспын Мон тӥледыз быдто; али ик мугор вылысьтыды чеберъянъёстэс октэ, Мон учко, мар тӥледын кароно».5Ибо Господь сказал Моисею: скажи сынам Израилевым: вы народ жестоковыйный; если Я пойду среди вас, то в одну минуту истреблю вас; итак снимите с себя украшения свои; Я посмотрю, что Мне делать с вами.
6Израиль пиос мугор вылысьтызы Хорив гурезь дорысен чеберъянъёссэс октӥзы.6Сыны Израилевы сняли с себя украшения свои у горы Хорива.
7Моисей балаганзэ станлэн сьӧраз пуктӥз – кыдёкегес, сое со вӧсяськон скиния шуыса нимаз; Кузё-Инмарез утчасьёс вӧсяськон скинияе лыктылӥзы, со станлэн сьӧраз вал.7Моисей же взял и поставил себе шатер вне стана, вдали от стана, и назвал его скиниею собрания; и каждый, ищущий Господа, приходил в скинию собрания, находившуюся вне стана.
8Моисей скиния доры потылыку, вань калык пыд йылаз султылӥз, котькудӥз но балаганаз пырон доры султылӥз но Моисейлэн бӧрсяз учкыса улӥз, – скинияе пырытозяз учкыса улӥзы.8И когда Моисей выходил к скинии, весь народ вставал, и становился каждый у входа в свой шатер и смотрел вслед Моисею, доколе он не входил в скинию.
9Моисей скинияе пырыку, пилем юбо васькылӥз но скинияе пырон дорын сылӥз, соку [Кузё-Инмар] Моисеен вераськылӥз.9Когда же Моисей входил в скинию, тогда спускался столп облачный и становился у входа в скинию, и Господь говорил с Моисеем.
10Вань калык скинияе пырон дорын сылӥсь пилем юбоез адӟылӥз; вань калык султылӥз, котькудӥз ас балаганаз пырон дорын йыбыртъяса улӥз.10И видел весь народ столп облачный, стоявший у входа в скинию; и вставал весь народ, и поклонялся каждый у входа в шатер свой.
11Кузё-Инмар Моисеен ваче син сылыса вераськиз, аслаз эшеныз вераськисьёс музэн, собере со калыклэн сылон интыяз берытскиз; нош солэн ужась-тыршисез Навин пи Иисус, егит пияш, скиния дорысь ӧз кошкылы.11И говорил Господь с Моисеем лицем к лицу, как бы говорил кто с другом своим; и он возвращался в стан; а служитель его Иисус, сын Навин, юноша, не отлучался от скинии.
12Моисей Кузё-Инмарлы шуиз: «Тани, Тон мыным шуиськод: ”Ну та калыкез”, нош Ачид мыным ӧд усьты, кинэ монэн ӵош келялод, Тон Ачид шуид ке но: ”Мон тонэ нимыдъя тодӥсько, Мынам син азям тон ӟеч эрик басьтӥд”.12Моисей сказал Господу: вот, Ты говоришь мне: веди народ сей, а не открыл мне, кого пошлешь со мною, хотя Ты сказал: `Я знаю тебя по имени, и ты приобрел благоволение в очах Моих';
13Озьыен, мон Тынад син азяд ӟеч эрик басьтӥ ке, сюлворыса курисько: Аслэсьтыд сюрестэ мыным усьты, мон Тонэ мед тодом но Тынад син азяд ӟеч эрик мед басьтом; малпа, та адямиос Тынад калыкед луо шуыса».13итак, если я приобрел благоволение в очах Твоих, то молю: открой мне путь Твой, дабы я познал Тебя, чтобы приобрести благоволение в очах Твоих; и помысли, что сии люди Твой народ.
14[Кузё-Инмар солы] шуиз: «Мон Ачим [тынад азяд] мыно но тонэ каньыл азе пырто».14Господь сказал: Сам Я пойду, и введу тебя в покой.
15[Моисей] солы шуиз: «Тон Ачид [милемын ӵош] ӧд ке мыны, соку милемыз татысь эн потты.15Моисей сказал Ему: если не пойдешь Ты Сам с нами, то и не выводи нас отсюда,
16Уго кызьы тодыны луоз, мон но, Тынад калыкед но Тынад син азяд ӟеч эрик басьтӥмы шуыса? Тон милемын ӵош мынӥд ке, соя ӧвӧл-а? Соку мон но, Тынад калыкед но музъем вылысь вань калыкъёслэсь даноесьгес луысалмы».16ибо по чему узнать, что я и народ Твой обрели благоволение в очах Твоих? не по тому ли, когда Ты пойдешь с нами? тогда я и народ Твой будем славнее всякого народа на земле.
17Соку Кузё-Инмар Моисейлы шуиз: «Мар сярысь тон верад, Мон сое лэсьто, малы ке шуоно Мынам син азям тон ӟеч эрик басьтӥд, тонэ Мон нимыдъя тодӥсько».17И сказал Господь Моисею: и то, о чем ты говорил, Я сделаю, потому что ты приобрел благоволение в очах Моих, и Я знаю тебя по имени.
18[Моисей] шуиз: «Аслэсьтыд пиштӥсь данлыктэ возьматы».18Моисей сказал: покажи мне славу Твою.
19Соку [Кузё-Инмар Моисейлы] шуиз: «Тынад азьтӥд Ас данлыкеным мыно, Кузё-Инмар шуыса, Аслэсьтым нимме тон азьын яло; кинлы ӟеч кареме потӥз, солы ӟеч каро; кинэ жаляме потӥз, сое жаляло».19И сказал Господь: Я проведу пред тобою всю славу Мою и провозглашу имя Иеговы пред тобою, и кого помиловать--помилую, кого пожалеть--пожалею.
20Собере Со шуиз: «Мынэсьтым ымнырме тынад адӟемед уг луы, малы ке шуоно адями Монэ адӟыны но улэп кыльыны уг быгаты».20И потом сказал Он: лица Моего не можно тебе увидеть, потому что человек не может увидеть Меня и остаться в живых.
21Кузё-Инмар шуиз: «Тани Мон вӧзысь инты, та изгурезь йылэ султы;21И сказал Господь: вот место у Меня, стань на этой скале;
22Мынам пиштӥсь данлыке ортчыку, Мон тонэ изгурезьлэн висказ султыто но ортчытозямлы Аслам киыным тонэ шобырто;22когда же будет проходить слава Моя, Я поставлю тебя в расселине скалы и покрою тебя рукою Моею, доколе не пройду;
23киме басьтэм бере тон Монэ бертӥм адӟод, нош Мынэсьтым ымнырме [тынад] адӟемед уз луы». 23и когда сниму руку Мою, ты увидишь Меня сзади, а лице Мое не будет видимо.


предыдущая глава Глава 33 следующая глава